Alumiiniumoksiidi keraamika omadused ja kasutusalad

Alumiiniumoksiidi keraamika põhiline kristallfaas on korund (α-Al2O3) ja α-Al2O3 sisaldus tooraines mõjutab alumiiniumoksiidi keraamika omadusi väga palju.

Mida suurem on Al2O3 sisaldus, seda kõrgem on alumiiniumoksiidi keraamika põlemistemperatuur.
Al2O3 sisalduse suurenemisega suureneb ka alumiiniumoksiidi keraamika mehaaniline tugevus.
Al2O3 sisaldus mõjutab oluliselt ka alumiiniumoksiidkeraamika elektrilisi omadusi. Al2O3 sisalduse suurenemisega suureneb mahtuvus ja erimahutakistus, väheneb dielektriline kadu (tgδ) ning sageduse suurenedes väheneb dielektriline konstant (ε) ja dielektriline kadu (tgδ).
Alumiiniumoksiidi keraamika soojusjuhtivus suureneb koos Al2O3 sisalduse suurenemisega.

Alumiiniumoksiidi keraamika suure mehaanilise tugevuse, kõrge isolatsioonikindluse, kulumiskindluse, korrosioonikindluse ja kõrge temperatuurikindluse tõttu saab seda kasutada elektroonilise keraamika, näiteks vaakumseadmete, seadmekeraamika, paksu- ja õhukese kileahela substraatide, türistoride ja tahkete materjalidena. Vooluahela kest, süüteküünla isolatsioonikeraamika jne.

Alumiiniumoksiidi keraamika on kõrge tugevuse ja kõvadusega, mistõttu on neil lai kasutusala struktuurkeraamika, näiteks abrasiivid, noad ja kaabitsad paberitööstusele, tekstiilkeraamika (traatrattad), kulumiskindlad kuulventiilid, laagrid, düüsid, kolvid, silinder vooderdised , õlipumpamisventiilid ja erinevad kulumiskindlad vooderdised jne.

Alumiiniumoksiidi keraamikal on hea keemiline stabiilsus, nii et alumiiniumoksiidi keraamikat saab kasutada keemilise keraamika ja biokeraamika, näiteks tehisliidete, plaatina tiigli asendajate, katalüsaatorikandjate ja kosmosetööstuse, magnetvedelike energiatootmise materjalidena jne.

Alumiiniumoksiidi keraamikat kasutatakse laialdaselt tekstiili-, söekaevandustes, nafta-, elektri-, kaevandus- ja muudes tööstusharudes ning see on praegu oksiidkeraamika hulgas kõige laialdasemalt kasutatav ja produktiivsem uus keraamiline materjal.