Silisyum karbür seramikler, silisyum nitrür seramikler, zirkonya seramikler ve alümina seramiklerin karşılaştırılması

Silicon Nitride ceramic, advanced ceramics
Silicon Nitride

Silisyum karbür seramikler genellikle yüksek sıcaklığa dayanıklı brülörler, alev memeleri, ağızlık plakaları, aşınmaya dayanıklı seramik halkalar vb. yapmak için kullanılır. .

Silisyum nitrür seramiklerin sertliği silisyum karbür seramiklerinkinden daha düşüktür, ancak mükemmel genel performansa, iyi darbe direncine, korozyon direncine, oksidasyon direncine, düşük termal genleşme katsayısına ve kendi kendini yağlama özelliklerine sahiptir. seramik yapı parçaları, seramik yataklar ve yüksek sıcaklıkta aşınmaya dayanıklı seramik ürünler.Silisyum nitrür, aşınma direnci ve termal şok direnci gibi kapsamlı özelliklere sahiptir, ancak kullanım sıcaklığı zirkonya seramik ve silisyum karbür seramikten daha düşüktür. sorun yüksek fiyat.

Silisyum karbür seramikler, silisyum nitrür seramikler ve alümina seramikler ile karşılaştırıldığında, zirkonya seramikler daha yüksek tokluğa sahiptir ve kırılması kolay olmayan seramik çelikleri olarak bilinir.Zirkonya seramikler genellikle aşınma direnci, korozyon direnci ve büyük koşullarda kullanılır. mekanik şok Zirkonya seramikler, termal şok direncinde alümina seramiklerden daha düşüktür ve yüksek sıcaklık koşulları için uygun değildir ve yaşlanma ve kırılganlığa eğilimlidir.

Alümina seramikler, iyi mekanik mukavemete sahip, aşınmaya, korozyona ve oksidasyona karşı dirençli olan en yaygın seramik malzemedir.Dezavantajı kırılgan olmasıdır ve avantajı daha ucuz olmasıdır.

Alümina seramiklerin yüksek sıcaklık dayanımı ve mekanik mukavemeti iyidir, fiyatı ucuzdur, performansı sabittir ve ürünler çeşitlendirilmiştir.Şu anda en geniş uygulama aralığına sahip en gelişmiş seramiktir.

Fiyat açısından alümina seramikler en ucuzudur ve alümina tozu hammaddelerinin hazırlanma süreci de oldukça olgundur.Silikon nitrür seramik ve zirkonya seramik fiyatları alümina seramiklere göre önemli ölçüde yüksektir.

Performans açısından, silikon nitrür seramiklerin ve zirkonya seramiklerin mukavemet ve tokluk gibi mekanik özellikleri alümina seramiklerden çok daha üstündür, ancak pratik uygulamalarda birçok sorun vardır.Zirkonya seramiklerin yüksek tokluğu, stabilizatörlerin varlığından kaynaklanmaktadır. Zirkonya seramikler gibi zirkonya seramiklerin bu yüksek tokluğu ve zamanlılığı, bir kullanım süresinden sonra stabilitesini kaybedecek, performans ciddi şekilde düşecek ve hatta çatlayacaktır.

Silisyum nitrür son yirmi yılda popüler bir seramiktir, ancak bitmiş hazırlama süreci alümina seramiklerden daha karmaşıktır ve uygulama aralığı zirkonya seramiklerinden daha geniştir, ancak yine de alümina seramiklerin uygulama aralığı kadar geniş değildir. .